Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
  • Historie

Historie

Rozhledna na Kleti má botahou minulost...

Kleť je se svou nadmořskou výškou 1084m nejvyšší horou Blanského lesa. Její název patří k jedněm z nejstarších pojmenování českých hor, což lze ověřit z historických pramenů níže, stejně jako početné zmínky o hojnosti tamější zvěře.

Písemné zmínky o Kleti

Kleť samotná poskytuje unikátní rozhled v celém okruhu 360° a byla v minulosti využívána zejména jako místo vhodné pro mapování okolí. Z naší rozhledny, kterou dal vystavět v roce 1822 kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku, lze dokonce spatřit krásu Alp. Patří k nejstarším rozhlednám v Čechách a je pojmenována po svém zakladateli - Josefova věž.

Horská chata byla vystavěna o celé století později, v roce 1925. Nese název po své patronce, kněžně Terezie ze Schwarzenberku - Tereziina chata.

Na Kleť každoročně zavítá několik tisíc turistů z různých koutů regionu a celé České Republiky. Je snadno dostupná ze všech klíčových měst a míst v okolí (Český Krumlov, Zlatá Koruna, Křemže...) a to jak automobilem, tak i cyklostezkami. Na samotný vrcholek vede několik cest a lanovka dlouhá 1752m, která funguje již od roku 1961. Z kulturních akcí stojí za vidění například známý Běh na Kleť konaný v zimě nebo návštěva planetária a hvězdárny.

Další technickou dominantou Kleti je vysílač jižní Čechy a vysílač ČT, vysoký 180m.

Zdroj: ckrumlov.cz